Kas tos orchidėjos?

Orchidėjos turbūt pačios populiariausios ir mėgstamiausios kambarinės gėlės Lietuvoje. Tačiau turbūt ne visi žino apie jų kilmę ir genealogiją. O AR KAM TEKO GIRDĖTI, KAD ORCHIDĖJOS YRA ALERGIJOS NESUKELIANČIOS GĖLĖS? Man TAI DŽIUGUS FAKTAS, NES ESU ALERGIŠKAS GĖLIŲ ŽIEDADULKĖMS IR KIEKVIENĄ VASARĄ MANE KANKINA ŠIENLIGĖ. o ŠTAI ORCHIDĖJAS GALIU LAIKYTI NAMUOSE BE JOKIOS BAIMĖS.


Tai didžiulė gegužraibinių (lot. Orchidaceae) šeima priklausanti magnolijūnų (lot. Manoliophyta) skyriui. Šeimoje yra virš 800 genčių ir virš 25000 rūšių; kasmet aprašoma iki 800 naujų rūšių.

Mūsų Lietuvos prekybos centruose dažniausiai pardavinėjami hibridai, sukurti žmonių, ir pritaikyti auginti mūsų namuose. Tačiau visiškai lengvai galima įsigyti ir rūšinių orchidėjų tiek Lietuvoje, tiek parsisiųsti iš užsienio. Savaime suprantama- rūšinė orchidėja yra gerokai brangesnė nei hibridas ir ją auginti sudėtingiau. Tačiau niekuomet nereikia nuleisti rankų, nes išgelbėti galima ir labiausiai nuskurdusias orchidėjas bei sudaryti joms pakenčiamas sąlygas gyventi ir net žydėti. (Nebent ji turėtų virusinę ligą, kas pavojinga dėl kitų šalia esančių orchidėjų. Tokias ligoniukes VISADA tenka mesti lauk).
https://www.fiftyflowers.com


Šeimoje yra vaistinių, dekoratyvinių augalų, nemažai rūšių auginama šiltnamiuose. Dauguma įsivaizduoja visas orchidėjas kaip populiariuosius falaenopsius, bet tikriausiai nedaugelis žino, jog ir mes savo Lietuvoje turime orchidėjų. Tokių rūšių yra apie 30.

Natūraliai Lietuvos gamtoje augančios gentys:
v Beragis (Aceras)
v Garbenis (Cephalanthera)
v Ilgalūpė (Corallorhiza)
v Plateivė (Coeloglossum)
v Klumpaitė (Cypripedium)
v Gegūnė (Dactylorhiza)
v Skiautalūpis (Epipactis)
v Antbarzdė (Epipogium)
v Sidabriukė (Goodyera)
v Plauretis (Gymnadenia)
v Laksva (Hammarbya)
v Medauninkas (Herminium)
v Purvuolis (Liparis)
v Dviguonė (Listera)
v Gedutis (Malaxis)
v Lizduolė (Neottia)
v Plikaplaiskė (Neottianthe)
v Juodukė (Nigritella)
v Ofris (Ophrys)
v Gegužraibė (Orchis)
v  Blandis (Platanthera)

L – Lūpa, P. Vainiklapiai, S. Taurėlapiai
Apie Lietuvos gegužraibinius galima paskaityti daugiau: https://www.researchgate.net/

Gegužraibinių žiedai netaisyklingi (zigomorfiniai). Turi tris vienodos formos taurėlapius ir stambią lūpą, kuri yra vienas iš pakitusių vainiklapių. Lūpa išskiria nektarą ir kvapniąsias medžiagas, be to, ji sudaro savotiškas talpyklas joms kauptis. Lūpa gali būti įvairių formų ir spalvų, priviliojanti vabzdžius.

Orchidėjos yra daugiamečiai augalai, kuriems trūksta pastovios medingos struktūros. Jų originalią išvaizdą lemia gamtinės sąlygos ir augimo būdas. Dauguma gegužraibinių – epifitai: auga ant įvairių medžių šakų ir kamienų, taip pat ant akmenų (tokios vadinamos litofitais). Nemaišykite su parazitais – orchidėjos medžiais pasinaudoja kaip atrama, iškeliančia į šviesą, mitybinių medžiagų iš jų neima (tai būdinga parazitams). Pusiau epifitais vadinamos tos orchidėjos, kurios auga ant žemės gulinčių šakų ir kamienų, apaugusių samanomis.

Jos auga dviem tipais:

v Monopodiniu: kai orchidėja išaugina vieną stiebą. Jis kiekvienais metais ilgėja, nes turi vieną viršūninį augimo tašką. Ant stiebo bamblių yra miegantys pumpurai, iš jų gali išaugti šaknys arba žiedai. Stiebas būna ilgas arba vos matomas. Kartais ant stiebo užauga antras ar net trečias ūglys: tai keikis- naujos lapų skrotelės, susiformuojančios ant stiebų arba žiedynkočių. Vėliau išauga šaknys, ir keikius galima atskirti nuo motininio augalo, pasodinti atskirai. (Pvz. Falenopsis, Vanda, Vanilla)

v  Simpodiniu: tokio tipo orchidėjos kasmet, atitinkamu laiku, išaugina naujus ūglius. Šie, sukrovę (bet nebūtinai) žiedus, nustoja augti. Kitais metais auga naujas ūglys ir t.t. Beveik visų atogrąžų ir paatogrąžio orchidėjų stiebai sustorėję, panašūs į gumbus. Populiariojoje literatūroje, verčiant iš užsienio kalbų, jie vadinami tuberidijnis arba pseudobulbomis. Lietuvių kalba termino nėra, nes tokių rūšių augalai mūsų krašte neauga ir lietuvių botanikai jų dar neištyrinėję. Gumbo viršūnėje išauga vienas ar keli lapai, žiedai, ir ten kaupiamas vanduo bei mitybinės medžiagos, naudojamos ramybės periodu. (Pvz. katlėja, dendrobis, cimbidis)
Prosthechea fragrans pseudobulbos
Daugumos orchidėjų lapai neįspūdingi – bekočiai, paprasti. Lapalakščiai ištisiniai, žali, kai kurių rūšių margi, dažniausiai pražanginiai. Pati puošniausia, originaliausia gegužraibinių šeimos augalų dalis yra žiedai.
http://www.aos.org

Mažai kas matė orchidėjų vaisius. Tai sėklų dėžutės. Sėklos labai smulkios, aptrauktos plėvele, jų nepaprastai daug. Cimbidžių sėklų yra 1,5 mln. dėžutėje, katlėjų – 5 milijonai. Tačiau, kad ir kaip norėtųsi iš jų užsiauginti daigelių- namų sąlygomis tai tiesiog neįmanoma. Sėklų daiginimui reikalinga itin sterili aplinka ir ypatingi ingredientai. Kaip tai daroma laboratorijose galima pažiūrėti čia: https://www.youtube.com/

https://steemit.com/
Epifitų šaknys nepanašios į kitų augalų. Jos kabo ore ir iš čia gauna vandens. Daugumos rūšių orchidėjų šaknys gyvena ne ilgiau kaip dvejus metus. Tik vandų (Vanda), katlėjų (Cattleya), falenopsių (Phalaenopsis) išsilaiko 3-4 metus. Kad orchidėjos augtų ir žydėtų, šaknys turi būti sveikos. Daugumos rūšių augalų šaknys storos, neturi šakniaplaukių, baltos, o galiukai – žali. Baltas šaknies dangalas vadinamas velamenu. Tai negyvų ląstelių audinys, skirtas lietui ir rasai sugerti. Kai vandens labai daug, visos šaknys gali pažaliuoti. Augalui sugėrus vandenį, o velamenui prisigėrus oro šaknys pabąla. Žali šaknų galiukai rodo, kad orchidėja auga. Jei galai praranda šią spalvą – augalas yra ramybės būsenos. Kai kurių augalų šaknys gali būti 0,6-0,8 cm skersmens, dažniausiai jos šakojasi. Masdevalijų (Masdroallia) šaknys turi tik vieną viršūninj augimo tašką. Tad jei šaknis nulūžta, augalas gali net žūti. Cimbidžių (Cymbidium) šaknys auga labai greitai, todėl persodinant jas reikia patrumpinti, kad tilptų į indą.
https://steemit.com/

Orchidėjos plonomis šaknimis auga ten, kur dažnai lyja arba smarkiai svyruoja paros temperatūra.

Dar būdamos jaunos šaknys prisitaiko prie laistymo, tad reikėtų lieti vienodai. Galima keisti tik vandens kiekį ir intervalus.





Komentarų nėra:

Rašyti komentarą