2022 m. gegužės 11 d., trečiadienis

Juvelyrinės orchidėjos

Tai yra grupė augalų, kuriai, kaip teigia įvairūs šaltiniai, priskiriama nuo 300 iki 500 rūšių, iš kurių geriausiai žinomi yra Anoectochilus, Cheirostylis, Dossinia, Goodyera, Ludisia, Haemaria, Macodes, Erythrodes, Physurus, Zuexine.

Natūralioje gamtoje daugiausia šių orchidėjų randama drėgnose, apsaugotose nuo saulės bei vėjo vietovėse. Jos auga žemėje tarp pūvančių lapų, samanų, tad ir auginant jas namuose reikėtų stengtis sukurti panašias sąlygas. Šias orchidėjas reikėtų auginti substrate, kurio pagrindą sudarytų lapinė žemė. Į substratą taip pat galima įmaišyti šiek tiek kiminų, smulkios pušies žievės, smulkintos anglies gabaliukų. Pagrindinis reikalavimas substratui - kad jis nuolat būtų šiek tiek drėgnas. Neleiskite šiems augalams išdžiūti, jiems reikia drėgmės! Nelaikykite jų saulėtoje vietoje - jie auga prietemoje. Idealiai tiks vakarinė palangė ar net šiaurinė pusė. Kita svarbi taisyklė - dažnai jų netręškite. Naudokite orchidėjoms skirtas trąšas, bet tręškite keletą kartų silpnesne koncentracija kartą per mėnesį.

Ludisia (lot. Ludisia discolor) - natūraliai gamtoje auga pietų Kinijos ir Malaizijos drėgnuose tropikiniuose miškuose. Augalas nėra aukštas, stiebas storas, šliaužiantis, apaugęs aksominiais lapais, kurių spalva gali būti nuo rausvos iki nešvariai žalios. Ant ilgo žiedstiebio (siekiančio net 30 cm) sukrauna smulkius, baltus ar geltonai baltus žiedelius. Auga formuodama kerą iš naujų auginukų.


Tai lengvai prie aplinkos prisitaikanti orchidėja, kurios priežiūra nereikalaus iš Jūsų daug dėmesio. Ji nėra reikli aplinkos temperatūrai, šviesai (tiks bet kuri vieta, tik ne tiesioginė saulė), tačiau viena iš būtinų sąlygų, kad orchidėja sėkmingai pas Jus augtų, yra drėgmė. Tiesioginė saulė, sausas aplinkos oras neigiamai veikia orchidėjos augimą bei lapų spalvą. Liudizijos ypač mėgsta šilumą. Dieną optimaliausia temperatūra – 20–22 laipsniai šilumos, naktį – ne žemesnė nei 18 laipsnių. Augalas gerai jaučiasi, kai dienos ir nakties temperatūrų skirtumas yra 2–4 laipsniai. Gerai tarpsta esant dirbtiniam apšvietimui (pailginta dienos šviesa 12–14 valandų). Dėl šviesos pertekliaus lapai nusvyra ir augalas netenka dekoratyvumo, jos stingant – ištįsta. Liudizijos pakenčia sausą patalpų orą, tačiau jas būtina reguliariai apipurkšti minkštu nusistovėjusiu vandeniu (nuo kieto vandens ant lapų lieka druskų nuosėdų). Aktyvaus augimo metu jas reikia pakišti po šiltu (apie 35 laipsnių) dušu – jis pakeičia šiltą tropinę liūtį. Po maudynių lapai nusausinami servetėle ir palaukiama, kad visiškai išdžiūtų, ir tik tada pernešama į kambarį.

Persodinti reikėtų tik tuomet, kai keras jau nebetelpa vazonėlyje, geriausia tai atlikti pavasarį, po žydėjimo. Liudizijos dažnai nepersodinamos. Tai daroma tik esant reikalui, kai smarkiai išsikeroja ir vazonas tampa aiškiai per mažas. Šį darbą geriausia atlikti pavasarį. Tinkamiausi platūs ir neaukšti vazonai. Substratas tinka beveik bet koks – nuo paprastos žemės su didesniu kiekiu durpių bei puvinio iki švarių kiminų. Jį taip pat galima pasigaminti iš kapotų paparčio šaknų, durpių, lapinės žemės, beržinių medžio anglių ir nedidelių (apie centimetro ilgio) pušies žievės gabaliukų. Į dugną dedami stambesni substrato gabaliukai, ant viršaus – smulkesnės frakcijos. Ant paviršiaus galima užkloti šviežių kiminų.

Ludisia discolor žydėjimo laikotarpis - gruodžio ar sausio mėnuo. Nužydėjęs žiedstiebis yra pašalinamas. Dauginama ši orchidėja vegetatyviniu būdu, t.y. dalinant kerą. Atskiriant svarbu, kad viename kere liktų 2-3 auginiai. Tačiau jei keras nėra didelis, o Jums vis tik norisi padauginti šią orchidėją, Jūs galite tiesiog atskirti jauną auginuką, įmerkti į vandenį ir, sulaukus, kol išleis savo šaknytes, pasodinti atskirai. Šiltuoju metų laiku, t.y. nuo gegužės vidurio iki rugsėjo vidurio, Ludisia galima laikyti lauke, tačiau vieta turi būti apsaugota nuo lietaus, vėjų bei tiesioginės saulės.

Macodes petola - gamtoje aptinkama Malaizijoje, Naujojoje Gvinėjoje. Pats augalas nėra aukštas, stiebas plonas, šliaužiantis, apaugęs šviesiai žaliais, tarsi auksiniu siūlu išmargintais, lapeliais. Auga formuodamas kerą. Žiedai smulkūs, rausvai rudi su baltu liežuvėliu. Ši orchidėja nėra reikli šviesai, tačiau vieta, kurioje laikysite šį augalą, turėtų būti apsaugota nuo tiesioginių saulės spindulių. Macodes petola priskiriama prie šilumamėgių orchidėjų, tad minimali aplinkos temperatūra žiemos laikotarpiu turėtų būti bent +18 °C. Nuolatinė substrato bei aplinkos drėgmė yra vieni pagrindinių šios orchidėjos auginimo reikalavimų. Sausas aplinkos oras, perdžiuvęs substratas neigiamai veikia augimą bei lapų spalvą. Macodes petola gali žydėti bet kuriuo metų laiku. Nužydėjusį žiedstiebį reikia pašalinti.


Patarimas: neleiskite žydėti jaunam augaliukui, ypač jei keras sudarytas tik iš vienintelio auginio, nes žydėjimas alina augalą ir galite jį prarasti. Tokiu atveju žiedstiebį reikia pašalinti. Geriau palaukite, kol Jūsų orchidėja suaugs ir turės jau ne vieną auginį.

Kadangi nuolatinė drėgmė yra vienas pagrindinių juvelyrinių orchidėjų reikalavimų, o namų sąlygomis išlaikyti didelę aplinkos drėgmę yra pakankamai sunku, vienas iš galimų variantų - „apgyvendinti" šią orchidėją stikliniame inde. Indo dugnas yra užpildomas drenažu arba kiminais, kurie nuolat turi būti drėkinami, kad garuodami užtikrintų nuolatinę drėgmę indo viduje.

Juvelyrinės orchidėjos ypatingai gerai jausis drėgname terariume ar orhidariume drauge su kitomis orchidėjomis.

 

Šaltiniai:

www.orchidejos.lt

https://daugvisko.eu/dv/2021/liudizija-juvelyrine-orchideja/

 

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą