2022 m. gegužės 15 d., sekmadienis

Vyžūnių priežiūra

Vyžūnė (Phragmipedium) – gegužraibinių (Ochidaceae) šeimos augalų gentis, kuriai priklauso dirvožemyje augančios, epifitinės ir litofitinės orchidėjos. Stiebas iki 80 cm aukčio, su 2-3 žiedais.


Natūraliai augalai paplitę Šiaurės vakarų Meksikoje, Centrinėjs ir Pietų Amerikoje.

Yra daug tarprūšinių hibridų. Gentyje virš 20 rūšių:

Šios orchidėjos gali būti augančios žemėje (terrestrial), gali būti litofitai, retai epifitai. Jos auga sparčiai, formuoja didelius augalus, kurių žiedstiebiai gana aukšti. Daugiausiai žydi žalių ir rudų atspalvių žiedais, kurie turi ilgus kabančius vainiklapius. Yra rūšių, kurios pasiekia tik vidutinį dydį. Jos dažiau žydi švelniai rausvos, oranžinės ir raudonos spalvos žiedais. Phragmipedium reikalauja kitokios priežiūros nei jų giminaitės iš Azijos Paphiopedilum.

Mėgsta smulkų substratą. Žievės gabalėliai turėtų būti 0,5 – 1cm dydžio. Galima pridėti perlito, medžio anglies. Persodinti reikėtų kasmet, kai pradeda augti nauji auginiai. Šie augalai reikalauja labai daug drėgmės, o tai skatina greičiau irti substratą. Suirusį, reikėtų pakeisti nauju. Taip pat būtina persodini pastebėjus šaknų puvinį. Galima rinktis ir plastikinį vazoną, kurio dydis turėtų būti toks, kad tik tilptų šaknys.

Šakys nuolat turėtų būti drėgnos. Lieti, kai substratas pradeda džiūti. Lieti gausiai, maždaug tokiu kiekiu vandens reikėtų perlieti, kokio tūrio yra vazonas. Vienas iš šių orchidėjų auginimo būdų - vazonas nuolat būna padėkle su nedideliu kiekiu vandens, maždaug 1cm gylyje, tam, kad būtų užtikrinta nuolatinė drėgmė.

Negalima naudoti vandens minkštiklių. Nedideli kiekiai mineralų vandenyje yra būtini augalams.

Negalima palikti vandens „stovėti“ augalo skrotelėje, nes pradės pūti.

Tręšti kiekvieną savaitę, reguliariai 1/8 -1/4 rekomenduojamos trąšų normos. Rudenį ir žiemą galima tręšti kas dvi savaites.


Šiems augalams reikia daug šviesos. Lapai turi būti šviesiai žali, bet nepageltę (per daug šviesos) ir ne per daug tamsūs (per mažai šviesos). Jie turi būti tvirti, nesuglebę, neištįsę (per mažai šviesos). Daugiau šviesos – spalvingesni žiedai, bet saugoti nuo lapų nudeginimo. Tai galima lengvai atpažinti palietus augalą – jei jo lapai karšti, įkaitę – pavojus, kad nudegs. Tokiu atveju reikia didinti oro cirkuliaciją arba mažinti šviesos intensyvumą.

4 valandos saulėkaitos ant palangės (vakarų arba pietų) turėtų patikti šioms orchidėjoms.

Lapai privalo būti tvirti. Jei jie minkštoki arba apdžiūvę – tikrinti, ar nėra šaknų puvinio, jei reikia – persodinti. Po to gerai būtų patalpinti augalą į plastikinį maišelį, bet atidžiai reikia sekti dėl puvinio.

Phragmipedium mėgsta oro drėgmę 60-70%, bet ištveria ir sausesnėje aplinkoje, tik kad auga lėčiau, žydi vėliau.

Temperatūra – min 14°C žiemos naktimis Ir max 29°C vasaros dienomis. 6-12° dienos/nakties temperatūrų skirtumas skatina žiedų formavimąsi. Vėsesnės nakties temperatūros (bet nemažiau 8°C) skatina spalvingesnių žiedų susidarymą.

Phragmipedium paprastai žydi kasmet, žiedai laikosi apie porą savaičių. Peržydėjus, jie nukrenta nuo žiedstiebio dar pries žiedams nuvystant.

 

Kai kurios rūšys:

    Raudonžiedė vyžūnė (Phragmipedium besseae)

    Žalsvažiedė vyžūnė (Phragmipedium boissierianum)

    Taškuotoji vyžūnė (Phragmipedium caricinum)

    Languotoji vyžūnė (Phragmipedium caudatum)

    Rudoji vyžūnė (Phragmipedium exstaminodium)

    Baltažiotė vyžūnė (Phragmipedium klotzschianum)

    Vyšninė vyžūnė (Phragmipedium kovachii)

    Lenktažiedė vyžūnė (Phragmipedium lindenii)

    Abrikosinė vyžūnė (Phragmipedium lindleyanum)

    Ilgalapė vyžūnė (Phragmipedium longifolium)

    Gyslotoji vyžūnė (Phragmipedium pearcei)

    Kraštuotoji vyžūnė (Phragmipedium richteri)

    Šlakuotoji vyžūnė (Phragmipedium sargentianum)

    Rausvoji vyžūnė (Phragmipedium schlimii)

    Juostuotoji vyžūnė (Phragmipedium vittatum)

    Virvelinė vyžūnė (Phragmipedium wallisii)

    Smulkiažiedė vyžūnė (Phragmipedium xerophyticum)

 

Šaltiniai:

Wikipedija

www.orchids.lt

 

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą