Kvapioji vanilė (Vanilla planifolia) – orchidėjinių (Orchidaceae) šeimos vijoklių augalų rūšis. Tai pagrindinė rūšis naudojama aromatinio prieskonio – vanilės gamybai. Natūraliai auga Centrinėje Amerikoje ir Vest Indijoje, tačiau dabar auginama daugelyje pasaulio tropinių kraštų (Madagaskare, Okeanijoje, Indonezijoje ir kt.).
Kvapiosios vanilės žiedai žalsvai gelsvi, 5 cm skersmens, ir žydi tik vieną dieną. Tokiomis sąlygomis labai maža tikimybė, kad žiedai bus apdulkinti, todėl vanilės žiedai apdulkinami rankiniu būdu, norint kad išsivystytų ankštys. Vaisius veda subrendę, 3 m aukščio siekiantys augalai. Ankščių ilgis 15-23 cm. Jos subręsta per 5 mėn. tada yra renkamos ir konservuojamos.
Auginant namuose, reikalinga stipri atrama, kad augalas turėtų aplink ką vytis. Mėgsta šilumą, oro drėgmę. Gausiai leidžia orines šaknis, kuriomis „kvėpuoja“ ir pasisavina oro drėgmę.
Taip pat ją galima auginti kaip svyrantį augalą. Namuose auginamos orchidėjos kompaktiškesnės nei tarpstančiosios atogrąžų miškuose. Apskaičiuota, kad per metus jos paauga 0,5–1 metrą, tad jas rekomenduojama genėti, tada augalai atsinaujina, užaugina šoninių ūglių ir tampa gražesni. Jos tarpsta gana greitai – tinkamai prižiūrimos pasiekia reikiamą aukštį ir gali derėti.
Prieskoniams pirktų vanilės ankščių sėklos sėjai netinka. Jos visiškai negyvybingos, nes ankštys yra termiškai apdorotos ir tinka tik patiekalams gardinti. Nusipirkti sėjai sėklų įmanoma, tačiau norint užauginti daigus reikalingas florariumas. Paprasčiausias būdas užsiauginti kvapiąją vanilę – dauginti 30–100 centimetrų ilgio auginiais. Geriau įsišaknija auginiai su orinėmis šaknimis. Ypač gerų rezultatų galima pasiekti juos apdorojus augimo stimuliatoriumi. Pasodinta orchidėja pirmas kelias savaites laikoma uždengta plėvele arba kita danga. Ji kasdien nuimama, kad augalas prasivėdintų. Visą šį laikotarpį palaikomas drėgnas substratas. Pasirodžius pirmiesiems augimo požymiams danga nuimama.
Kaip ir kitoms orchidėjoms, kvapiajai taip pat reikalingos artimos natūralioms augimo sąlygos. Atogrąžų miškai pasižymi šiluma ir didele drėgme, todėl augalas laikomas ne mažesnėje nei 18–20 laipsnių temperatūroje, optimali 25–30 laipsniai šilumos. Ne mažiau svarbu ir didesnė oro drėgmė (80–90 procentų), todėl lianos reguliariai laistomos ir purškiamos šiltu minkštu vandeniu. Kuo aukštesnė kambario temperatūra, tuo jos dažniau laistomos, nes greičiau išdžiūva substratas. Kvapiąją orchidėją rekomenduojama retkarčiais pakišti po šilto vandens dušu ir atsargiai nuplauti.
Tręšiama kaip ir kitos orchidėjos joms skirtomis trąšomis. Šie augalai neturi išreikšto ramybės periodo.
Kvapiosios orchidėjos mėgsta išsklaidytą saulės šviesą. Vyrauja nuomonė, kad šie augalai geriau tarpsta paunksnėje, tačiau tai netiesa. Stingant šviesos augalai gali nežydėti. Gausi išsklaidyta šviesa būtina, kad augalas gausiai žydėtų.
Kvapiajai orchidėjai reikalingas truputį kitoks substratas nei kitiems epifitiniams augalams. Jis turi būti turtingesnis, bet lengvas, purus, laidus vandeniui ir orui, todėl į standartinį kiminų, medžių žievės, anglies, paparčių šaknų mišinį dar įmaišoma dezinfekuotos sodo žemės.
Augalai persodinami kas 2–3 metai, kai vazone nebetelpa šaknys ir pristoja augimas. Geriausia šį darbą atlikti pavasarį. Kadangi šaknys gana trapios, reikia stengtis jų nepažeisti. Jeigu vis dėlto taip nutiko, lūžio vieta dezinfekuojama pabarstant trupinta medžio anglimi arba paprasčiausia aktyvintosios anglies tablete.
Iš auginio užauginta orchidėja žiedus sukrauna tik trečiaisiais metais. Tačiau namų sąlygomis tai nutinka retai. Gamtoje jų žiedus apdulkina kolibriai ir bitės, o ūkiuose tai atliekama rankomis. Ankštys bręsta 8–9 mėnesius.
Vanillos genties rūšys:
Vanilla abundiflora
Vanilla acuminata
Vanilla africana
Vanilla albida
Vanilla andamanica
Vanilla angustipetala
Vanilla annamica
Vanilla aphylla
Vanilla appendiculata
Vanilla bahiana
Vanilla barbellata
Vanilla bertoniensis
Vanilla bicolor
Vanilla borneensis
Vanilla bradei
Vanilla calopogon
Vanilla calyculata
Vanilla chalottii
Vanilla chamissonis
Vanilla claviculata
Vanilla columbiana
Vanilla coursii
Vanilla crenulata
Vanilla cristagalli
Vanilla cucullata
Vanilla decaryana
Vanilla diabolica
Vanilla dilloniana
Vanilla dubia
Vanilla dungsii
Vanilla edwallii
Vanilla fimbriata
Vanilla francoisii
Vanilla gardneri
Vanilla giulianettii
Vanilla grandiflora
Vanilla grandifolia
Vanilla griffithii
Vanilla guianensis
Vanilla hallei
Vanilla hamata
Vanilla hartii
Vanilla havilandii
Vanilla helleri
Vanilla heterolopha
Vanilla hostmannii
Vanilla humblotii
Vanilla imperialis
Vanilla inodora
Vanilla insignis
Vanilla kaniensis
Vanilla kempteriana
Vanilla kinabaluensis
Vanilla madagascariensis
Vanilla methonica
Vanilla mexicana
Vanilla montana
Vanilla moonii
Vanilla nigerica
Vanilla ochyrae
Vanilla odorata
Vanilla organensis
Vanilla oroana
Vanilla ovalis
Vanilla ovata
Vanilla palembanica
Vanilla palmarum
Vanilla parvifolia
Vanilla penicillata
Vanilla perrieri
Vanilla phaeantha
Vanilla phalaenopsis
Vanilla planifolia
Vanilla platyphylla
Vanilla poitaei
Vanilla polylepis
Vanilla pompona
Vanilla ramificans
Vanilla ramosa
Vanilla ribeiroi
Vanilla roscheri
Vanilla ruiziana
Vanilla savannarum
Vanilla schwackeana
Vanilla seranica
Vanilla seretii
Vanilla siamensis
Vanilla somae
Vanilla sprucei
Vanilla sumatrana
Vanilla tahitensis
Vanilla trigonocarpa
Vanilla utteridgei
Vanilla vellozii
Vanilla verrucosa
Vanilla walkeriae
Vanilla wariensis
Vanilla wightii
Vanilla yersiniana
Vanilla zanzibarica
Šaltiniai:
Wikipedija
https://daugvisko.eu/dv/2021/ar-kambaryje-galima-uzauginti-kvapiaja-vanile/
Komentarų nėra:
Rašyti komentarą